محافظت و نگهداری از پوست صورت و بدن

محافظت و نگهداری از پوست صورت و بدن

چقدر با مفهوم مراقبت از پوست صورت و بدن خود آشنا هستید؟ بسیاری از ما آرزوی دستیابی به پوستی بی عیب و نقص را داریم. بدون شک، بهداشت پوست یکی از مهم ‌ترین جنبه‌ های بهداشت فردی است که تأثیر بسیار زیادی بر سلامت و زیبایی انسان دارد. پوست به عنوان یک جزء حائز اهمیت فراوان، نقشی بسیار حیاتی در حفظ سلامت و جلوگیری از بروز مشکلات مختلف دارد. به عنوان پوششی محافظ برای بدن، پوست از تماس مستقیم با عوامل محیطی و خطرات مختلف محافظت می‌ کند. این به واقعیت اهمیت بهداشت پوست را برای جلوگیری از عفونت‌ ها، جلوه ‌ی سالم و زیبا و حفظ عملکرد سالم پوست تأکید می ‌کند.
همچنین، پوست به عنوان یک آینه‌ ی بهداشت عمومی بدن عمل می ‌کند. بهداشت مناسب پوست نشان دهنده ‌ی سلامت کلی بدن و همچنین نحوه ‌ی مراقبت از خود است. آیا نمی‌ خواهید پوستی با بافتی زیبا، پرطراوت و خوشبو داشته باشید؟ پوست صورت، به ویژه، نقش اصلی در زیبایی و جلوه ‌ی جذابیت شما ایفا می ‌کند. این امر نشانگر اهمیت فراوانی است که بهداشت پوست برای ارتقای زیبایی و جذابیت شخصی دارد.
به همین دلیل، آگاهی از روش‌ های حفظ و بهبود بهداشت پوست از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است. از تمیزی روزانه تا استفاده از محصولات مناسب مراقبتی، تغذیه سالم و حفظ رطوبت، همه این عوامل به حفظ سلامت و جلوگیری از مشکلات مختلف پوستی کمک می ‌کنند.
در واقع، اکثر ما حداقل یک یا دو نگرانی پوستی داریم. این می تواند شامل سروکله زدن با جوش های هورمونی، چربی بیش از حد یا خطوط ریز چین و چروک صورت باشد. همه ما در مورد پوست مان اهدافی داریم. در حالی که به اصطلاح پوست بی نقص وجود ندارد، اما دانستن برخی نکات هنوز هم ممکن است در بهبود سلامت و ظاهر پوست شما به طور چشم گیری اثر گذار باشد.
مراقبت از پوست صورت و بدن به ویژه بعد از ۳۰ سالگی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. معمولاً در این دوران دچار تغییراتی می‌ شوید که تا پیش از این سن با آنها رو به رو نشده ‌اید. اما برای مراقبت از پوست چه کنیم. جای نگرانی نیست؛ با چند راهکار ساده می ‌توانید پوست جوان و شاداب داشته باشید.
روتین پوستی یک سری مراحل است که انجام آنها به منظور مراقبت از پوست و حفظ سلامتی و زیبایی آن صورت می‌ گیرد. این روتین شامل مراحلی از قبیل تمیز کردن، تغذیه، مرطوب کردن، محافظت از آفتاب، استفاده از محصولات مناسب برای نوع پوست، و غیره می ‌باشد. هر فرد بر اساس نوع پوست خود و نیاز های آن، یک روتین پوستی مناسب برای خود ایجاد می‌ کند. این روتین ممکن است شامل مراحل متفاوتی برای روز و شب باشد و بسته به نیاز های خاص پوست، ممکن است تغییر کند.

محافظت و نگهداری از پوست صورت و بدن

پوست سالم یک شبه به وجود نمی ‌آید. یک برنامه منظم روتین پوستی و مراقبت از پوست برای بهینه ‌سازی سلامت پوست، تقویت سیستم دفاعی آن و به حداکثر رساندن نتایج ضروری است. اما چطور می ‌توان به این هدف رسید و پوستی سالم و زیبا داشت؟ بدون شک برای داشتن یک پوست زیبا و جوان به یک روتین پوستی مناسب نیاز دارید. اما روتین پوستی چیست و چطور می ‌توانید یک روال مراقبت از پوست مناسب را انتخاب کنید؟ در این مقاله به شما می ‌گوییم که چطور می ‌توانید بهترین روتین پوستی را متناسب با نوع پوست تان داشته باشید.
راه های مراقبت از پوست بسیاری وجود دارد که قطعا شما هم با آنها روبرو شده اید اما واقعا برای مراقبت از پوست چه کنیم؟ چه می شود که گاهی بعضی از این راه ها نه تنها از پوست شما مراقبت نمی کند و حس شادابی به شما نمی دهد، بلکه باعث می شود پوست تان آسیب ببیند. در این مطلب می خواهیم طرز مراقبت از پوست را به روش صحیح توضیح دهیم.
سطح پوست هر فردی پوشیده از سلول ‌های مرده‌ ای است که وظیفه محافظت از پوست را دارند، در حالت طبیعی هر ماه این سلول‌ های مرده از بین می ‌روند اینجاست که برداشت این سلول ‌های مرده از سطح پوست، مراقبت از آن بوسیله فیشیال و ماساژ صورت اهمیت پیدا می ‌کند.
پوست نه تنها روی زیبایی ظاهری تاثیر دارد، بلکه از شما در برابر عفونت، بیماری، نور خورشید و سایر عوامل محیطی محافظت می ‌کند. به همین دلیل، مراقبت از آن بسیار مهم است. برای داشتن یک پوست سالم و زیبا لازم نیست وقت یا هزینه زیادی صرف کنید. حتی رعایت چند نکته ساده هم می ‌تواند به شما در محافظت از این اندام مهم کمک کند. در این مقاله، صفر تا صد مراقبت از پوست را توضیح می ‌دهیم و شما را با نحوه انتخاب یک روتین مراقبت پوستی مناسب آشنا می‌ کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

محافظت و نگهداری از پوست صورت و بدن

چرا باید از پوست خود مراقبت کنیم و روتین پوستی چیست؟
مراقبت خوب از پوست و انتخاب سبک زندگی سالم می تواند به تأخیر در پیری طبیعی و جلوگیری از مشکلات مختلف پوستی کمک کند. هدف هر روتین مراقبت از پوست این است که با کمک آن پوست صورت خود را برای داشتن بهترین عملکرد تنظیم کنید. یک پوست عالی فقط به ژنتیک شما مربوط نمی ‌شود. عادات روزانه شما تاثیر زیادی روی ظاهر چهره‌ تان دارد و یکی از این عادات مهم روتین پوستی است. روتین پوستی شامل مراحلی است که برای مراقبت از پوست خود آنها را دنبال می ‌کنید تا عملکرد پوست صورت خود را تنظیم کنید. از رطوبت ‌رسانی گرفته تا پاک ‌سازی و تقویت سد دفاعی پوست صورت همگی جزء روتین پوستی محسوب می‌ شود. روتین‌ های پوستی بر اساس نوع پوست و هدف انجام آن متفاوت‌ اند و می ‌توان برای رسیدن به اهداف مختلف، از چندین روال مراقبت از پوست صورت استفاده کرد.
داشتن یک روتین مراقبت از پوست فقط برای تمیز کردن صورت نیست، بلکه این مورد به آبرسانی پوست و درمان انواع نگرانی‌ ها و مشکلات پوستی نیز مربوط می‌ شود. در نتیجه اهمیت داشتن یک روتین پوستی مناسب در درجه اول محافظت کردن از پوست در برابر عناصر مختلفی است که روی آن تاثیر می‌ گذارند و می ‌توانند موجب آسیب رساندن به پوست شوند. یک روتین پوستی می‌ تواند با کاهش تاثیر عوامل آسیب ‌زا به پوست، به جوان سازی صورت و شادابی بیشتر آن کمک کند. در نتیجه می‌ توان از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرد و تا حد زیادی روند پیری پوست را کند تر کرد. مراقبت پوستی برای همه نوع پوست ضروری است.
پوست به بخش های مختلفی تقسیم می شود که هر بخش مراقبت های مخصوص به خود را نیاز دارد. راه های مراقبت از پوست بدن با روش مراقبت از پوست صورت تفاوت دارد. مراقبت از پوست پا و دست یکی نیستند و حتی روش های مراقبت از پوست اطراف چشم با مراقبت های پوست لب تفاوت دارند. نترسید قرار نیست در این مطلب لیستی از محصولات مراقبت از پوست برای بخش های مختلف بدن و صورت معرفی کنیم یا کلی کار مختلف بگوییم که زمان زیادی را از شما بگیرد. بلکه می خواهیم همه چیز را به شکلی توضیح دهیم که خودتان به راحتی بتوانید روتین مراقبت از پوست مورد نیاز تان را انتخاب کنید.

چرا باید از پوست خود مراقبت کنیم و روتین پوستی چیست؟

شناخت پوست و عوامل موثر بر آن

 • - عوامل موثر بر پوست: پوست به عنوان بزرگ‌ ترین اعضای بدن، دارای ساختار پیچیده ‌ای است که از چند لایه تشکیل شده است و هر لایه وظایف و نقش ‌های مختلفی در حفظ سلامت پوست دارد.

لایه ‌های پوست:

 •   • لایه ‌ی بیرونی یا (PIDERMIS  پوست بیرونی): این لایه از چندین لایه سلولی تشکیل شده است که حفاظت از بدن را بر عهده دارند. سلول ‌های مرده در این لایه به ‌روزرسانی می‌ شوند و جوانه‌ های جدید جای آنها را می ‌گیرند.
 •   • لایه ‌ی (DERMIS  پوست میانی): این لایه شامل بافت‌ های مختلفی است که شامل عروق خونی، غده ‌های روغنی و کلاژن است. کلاژن مسئولیت انعطاف‌ پذیری و سفتی پوست را دارد.
 •   • لایه ‌ی SUBCUTIS  یا (HYPODERMIS  پوست زیرین یا چربی): این لایه شامل بافت چربی است که عمدتاً به نگهداری حرارت و انرژی و همچنین جلوگیری از صدمات مکانیکی کمک می ‌کند.
 • - عوامل موثر بر پوست:
 •   • عوامل محیطی: تغییرات هوا، آلودگی هوا، اشعهUV  از آفتاب و مواد شیمیایی می ‌توانند به پوست آسیب برسانند.
 •   • تغذیه: رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در سلامت پوست دارد. مصرف غذا هایی با ویتامین ‌ها و آنتی‌ اکسیدان ‌های غنی می‌ تواند به پوست کمک کند.
 •   • استرس: فشار روحی و استرس می ‌توانند به مشکلات پوستی مانند لک ‌ها و آکنه ‌ها منجر شوند.
 •   • سن: پیری باعث کاهش انعطاف پوست و خشکی آن می‌ شود.
 •   • عوامل ژنتیکی: برخی از مشکلات پوستی مانند لک‌ های قهوه ‌ای به عوامل ژنتیکی بر می ‌گردند.

شناخت عوامل موثر بر پوست می ‌تواند در انتخاب بهترین راهکار ها و مراقبت‌ های مناسب برای حفظ و بهبود سلامت پوست کمک کند.

شناخت پوست و عوامل موثر بر آن

روتین روزانه مراقبت از پوست
یک برنامه روزانه مراقبت از پوست می تواند به شما در حفظ سلامت کلی پوست و بهبود نگرانی های خاص مانند آکنه، اسکار و لکه های تیره کمک کند. یک روال مراقبت از پوست روزانه دارای شش مرحله اساسی است که می توانید یکبار صبح و یک بار قبل از خواب انجام دهید. تمیزی منظم و استفاده از مراقبت‌ های روزانه می ‌توانند به طور قابل توجهی به بهبود بهداشت پوست کمک کنند.

 1. 1- پاکسازی و شست و شوی مناسب: یکی از مراقبت های روزانه پوست باید به شست و شوی مناسب صورت اشاره کنیم. استفاده از صابون یا محصولات تمیز کننده با pH  مناسب و بدون الکل که به پوست آسیب نمی ‌رسانند، توصیه می ‌شود. استفاده از آب گرم و ملايم برای شستشوی صورت بدون ایجاد خشونت بر روی پوست مفید است. بهتر است روزی دو بار که یک بار شب قبل از خواب و بار دیگر صبح بعد از بیداری است، صورت خود را به خوبی بشویید. البته برای مراقبت از پوست صورت چرب می توانید تعداد دفعات شستشوی صورت را در طول روز  افزایش دهید تا چربی اضافه پوست شما گرفته شود. همچنین برای شستشوی بهتر می توانید از پاک کننده های صورت استفاده کنید تا به خوبی تمام آلودگی ها را از روی پوست صورت شما پاک کنند. برای مراقبت از پوست چرب و حساس سعی کنید از پاک کننده ملایم و ضد حساسیت استفاه کنید و به عنوان روتین مراقبت از پوست مختلط و خشک از شستن صورت با صابون خودداری کنید زیرا صابون می تواند باعث خشکی بیشتر پوست شود.

پاک کننده ای انتخاب کنید که پس از شستن پوست شما را سفت و سخت نکند. اگر پوست خشک دارید و آرایش نمی کنید، صورت خود را بیش از دو بار در روز یا بیش از یک بار تمیز نکنید. از شستشو با احساس تمیزکننده بودن خودداری کنید زیرا این بدان معنی است که روغن های طبیعی پوست شما از بین رفته است. روی بالش را حداقل هفته ای یک بار عوض کنید. در صورتی که هر روز آرایش می کنید، به هیچ وجه با صورت آرایش شده نخوابید. این کار بسیار به پوست شما آسیب می زند. حتما شب قبل از خواب به کمک یک آرایش پاک کن یا میسلار واتر صورت خود به طور کامل از مواد آرایشی پاک نمایید، تا هم آرایش ‌تان را به طور کامل پاک نماید و هم آلودگی ها را از صورت شما بزداید. همچنین می توانید از ماسک های پاک کننده صورت استفاده نمایید یا به صورت خانگی آنها را تهیه کنید.
برای شست و شوی مناسب بدن نیز دوش کوتاه روزانه یا استحمام یک روز در میان را فراموش نکنید. این کار باعث می شود تعریق و آلودگی ها از بدن شما زدوده شوند. استفاده از محصولات پاکسازی عمیق یا اسکراب ‌ها برای پاکسازی عمیق منافذ پوست و کاهش آکنه ‌ها مفید است.
شست و شوی صحیح و پاکسازی کامل پوست از کار های مهم برای مراقبت از پوست و داشتن پوستی سالم هستند. شستن صورت باید روزی دوبار حتما انجام گیرد و پاکسازی پوست نیز با توجه به پوست شما می تواند هفته ای یکبار یا حتی ماهی یکبار انجام شود. البته اینکه پاکسازی پوست را در خانه و خودتان انجام می دهید یا به مراکز تخصصی می روید، در میزان مورد نیاز پاکسازی تاثیر دارد. توجه داشته باشید که حتما نوع پوست خود را در زمان انتخاب محصولات پاک کننده و لایه بردار در نظر بگیرید.
برای پاکسازی پوست نیز پس از شست و شوی کامل صورت نیاز به استفاده از تونر ها و پس از آن ماسک های پاکسازی کننده و لایه بردار هستید. تعداد ماسک صورت خانگی برای جوانسازی و بهبود سلامت پوست آنقدر زیاد است که شما به راحتی می توانید با توجه به مواد موجود در خانه خود، چندین ماسک برای نیاز های مختلف بسازید و به پوست خود جان تازه ای بدهید. همچنین ماسک های آماده موجود در بازار در برند ها و قیمت های مختلف موجود هستند تا اگر زمان کافی برای ساخت ماسک های خانگی ندارید، از آنها استفاده نمایید.

پاکسازی و شست و شوی مناسب

 1. 2- کرم مرطوب کننده: پوست شما از هر مدلی باشد نیاز به استفاده از مرطوب کننده مخصوص به آن را دارید. کرم مرطوب کننده فقط برای مراقبت از پوست خشک نیست بلکه حتی اگر پوست چرب دارید باز هم روتین روزانه مراقبت از پوست چرب شما هم باید شامل مرطوب کننده پوست چرب باشد، اما از موادی سبک، دارای ژل و غیر کمدوژنیک استفاده کنید که منافذ پوست شما را مسدود نکند. مرطوب کننده ها باعث می شوند رطوبت پوست شما حفظ شود اما اگر پوست ‌تان دچار کم آبی یا اصطلاحا دهیدراته است، می توانید قبل از مرطوب کننده از آبرسان استفاده کنید تا هم به پوست خود آبرسانی کنید و هم رطوبت پوست را حفظ نمایید. پوست خشک ممکن است از مرطوب کننده های بیشتر مبتنی بر کرم مانند کرم حلزون بهره مند شود.

مرطوب کردن صورت و بدن یکی از کار هایی است که برای حفظ رطوبت پوست شما بسیار مهم است و بهتر است بعد از هر بار استحمام یا قبل از خروج از منزل حتما صورت گیرد. روغن زیتون، روغن نارگیل، مخلوط شیر و عسل، ژل آلوئه ورا، روغن شی باتر و بسیاری روغن ها و مواد دیگر طبیعی می توانند به عنوان مرطوب کننده برای پوست صورت و بدن شما مورد استفاده قرار گیرند.
البته استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شستشوی صورت و بدن و شب ها قبل از خواب توصیه می شود. بنابراین استفاده از آن را صرفا به زمان خروج از منزل معطوف نکنید. همچنین مرطوب کننده را فقط برای پوست صورت استفاده نکنید بلکه برای مراقبت از پوست دست و بدن نیز استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شست و شو لازم است. این کار از خشکی پوست شما جلوگیری کرده و آن را نرم و لطیف می کند.
برند های مختلف نیز به کمک مواد طبیعی و شیمیایی به تولید کرم های نرم کننده می پردازند. این کرم ها می توانند ویژگی های مختلفی داشته باشند تا نیاز های مراقبتی شما را برطرف کنند. به طور مثال اگر به دنبال کرم مرطوب کننده برای پوست جوش دار هستید، باید از کرم های مرطوب کننده مخصوص پوست چرب استفاده نمایید یا اگر پوستی حساس دارید، حتما از کرم مرطوب کننده مخصوص پوست های حساس استفاده کنید.
برند هایی همچون کلینیک، کدلی، بایودرما، ایوروشه، لویی ویدمر و بی یلندا از بهترین برند های تولید کننده محصولات نرم کننده خارجی هستند که برای انواع پوست و حتی رنگ های مختلفی پوستی به تولید محصولات با کیفیت می پردازند.

کرم مرطوب کننده

 1. 3- استفاده از ضد آفتاب: شاید استفاده از ضد آفتاب در ترتیب استفاده از محصولات مراقبتی پوست، اولین مرحله نباشد اما قطعا مهم ترین مرحله است و رابطه مستقیمی با سلامت پوست شما دارد. مهم ترین مراقبت های پوستی روزانه استفاده از ضد آفتاب است که برای همه افراد در تمام سنین و خانم و آقا واجب بوده و باید برای پوست صورت، پوست دست و سایر نواحی بدن که در معرض نور مستقیم خورشید خواهند بود، به کار می رود. اشعه های مضر داخل نور خورشید می توانند باعث چین و چروک در صورت شما شوند، پوست شما را دچار آفتاب سوختگی کنند یا حتی باعث سرطان پوست شوند. بنابراین محافظت از پوست در برابر این اشعه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته استفاده از ضد آفتاب چیزی نیست که فقط به عنوان روتین مراقبت پوست تابستان برای شما مطرح باشد بلکه در تمام طول سال باید مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص در زمستان برفی، انعکاس نور از برف می تواند بسیار آسیب زا باشد.
برای انتخاب بهترین ضد آفتاب، ابتدا نوع پوست خود را در نظر بگیرید و سپس spf  مناسب را خریداری کنید. سعی کنید ازspf  زیر 15 استفاده نکنید زیرا محافظت لازم از پوست انجام نمی شود. همچنینspf  بالای 50 هم چندان توجیهی ندارد. بهترین spf ها 30 و 50 هستند که شما می توانید به انتخاب خود یکی را مورد استفاده قرار دهید.
 حداقل 15 دقیقه قبل از رفتن به خارج از منزل، ضد آفتاب بزنید زیرا فعال شدن ضدآفتاب مدتی طول می کشد. همچنین فراموش نکنید که ضد آفتاب ها بیش از 2 تا 4 ساعت قدرت محافظت ندارند بنابراین تمدید آن در طول روز را از یاد نبرید. از آنجایی که استفاده از مواد طبیعی به عنوان ضد آفتاب چندان رایج نیست، معمولا همه افراد از محصولات ضد آفتاب استفاده می کنند. همچنین برخی از این محصولات می توانند علاوه بر ممانعت از آسیب های پوستی در اثر برخورد اشعه های مضر آفتاب، خاصیت نرم کنندگی هم داشته باشند یا به عنوان کرم پودر نیز مورد استفاده قرار گیرند. شما می توانید از کرم های ضد آفتاب دارای مرطوب کننده یا مرطوب کننده های با خاصیت ضد آفتاب هم استفاده کنید و به جای استفاده از دو محصول جدا، تنها از یک محصول استفاده نمایید. با این کار در وقت خود نیز صرفه جویی می کنید. رنگ های تیره پوست در واقع به محافظت بیشتر در برابر آفتاب نیاز دارند زیرا اصلاح رنگدانه بیش از حد دشوار است. تقریبا تمامی برند های تولید کننده محصولات مراقبت از پوست، به دلیل اهمیت ضد آفتاب به تولید این محصول نیز می پردازند. بنابراین اگر به دنبال این هستند که چگونه از پوست خود محافظت کنیم، استفاده از ضد آفتاب های با کیفیت و مناسب را در ابتدای لیست مراقبتی خود قرار دهید. انواع ضد آفتاب هایی که محافظت در برابر UVA / UVB با طیف گسترده ای دارد و توسط بنیاد سرطان پوست توصیه می شود را امتحان کنید.

 استفاده از ضد آفتاب

 1. 4- کرم دور چشم: پوست دور چشم حساسیت بیشتری نسبت به پوست صورت دارد بنابراین نیاز به مراقبت متفاوتی است. حتما شما هم می دانید که نباید ضد آفتاب را به دور چشم بزنید. همچنین بهتر است مرطوب کننده دور چشم نیز متفاوت از مرطوب کننده معمول صورت باشد. پس با این اوصاف برای مراقبت از پوست دور چشم چه کنیم؟

پوست دور چشم یکی از بخش های صورت است که انواع چرب، خشک و مختلط ندارد و همه افراد از یک نوع کرم های مراقبت از پوست دور چشم استفاده می کنند. تنها تفاوت در کرم های دور چشم، برند و کاربرد آنها است. برخی از متخصصان بر این باور هستند که استفاده از کرم دور چشم برای افراد بالای 30 یا 40 سال مناسب است و قبل از آن پوست دور چشم نیاز به مراقبت خاصی ندارد اما برخی دیگر این کرم ها را به افراد بالای 20 سال نیز پیشنهاد می کنند. حال تصمیم با شما است که کدام باور را انتخاب کنید اما توصیه ما این است که اگر بالای 30 سال هستید، حتما از کرم های دور چشم هر روز به صورت مرتب استفاده کنید.
کرم های دور چشم انواع مختلفی دارند و هر کدام ویژگی خاصی را ارائه می دهند. بنابراین برای انتخاب بهترین کرم دور چشم خود، ابتدا نیاز تان را شناسایی کنید. می خواهید سیاهی زیر چشم خود را برطرف کنید یا پف آن را از بین ببرید یا چین و چروک چشم را کمتر کنید؟ برای هر کدام از این موارد باید محصول مرتبط را استفاده کنید. همچنین می توانید کرم های دور چشم مختلف را لایه به لایه به کار ببرید و همزمان چند نیاز خود را برطرف کنید. بهترین زمان استفاده از کرم دور چشم نیز صبح و شب بعد از شستشوی کامل صورت است. البته بهتر است شب یک ساعت قبل از خواب این کار را انجام دهید تا کرم زمان مورد نیاز برای جذب شدن را داشته باشد.
به جز کرم های دور چشم، ماسک های مختلفی نیز هستند که برای دور چشم استفاده می شوند. شما هم می توانید با مواد خانگی ماسک مورد نظر خود را بسازید و هم از ماسک های آماده موجود در بازار استفاده نمایید. خیار یکی از مواد طبیعی است که برای از بین بردن پف زیر چشم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ماسک های خانگی که از نعنا و عسل یا روغن بادام و آب لیمو تهیه می شوند می توانند برای از بین بردن گودی زیر چشم ها استفاده شوند.

 کرم دور چشم

 1. 5- سرم ها: سرمی با ویتامین C یا فاکتور های رشد یا لیپید ها بهتر است صبح ها، زیر ضد آفتاب باشد. در شب، رتینول یا رتینوئید های تجویز شده بهترین عملکرد را دارند.
 2. 6- ورزش، تغذیه و خواب مناسب: ورزش مرتب مخصوصا ورزش هایی همچون یوگا که باعث آرامش می شوند و استرس را از بدن دور می کنند یکی از بهترین روش های مراقبت پوستی هستند. همچنین داشتن رژیم غذایی سالم شامل انواع سبزیجات، غلات، میوه ها، مصرف غذا های غنی از ویتامین‌ ها و آنتی‌ اکسیدان‌ ها به سلامت و شادابی پوست شما بسیار کمک می کند.

داشتن خواب کافی و در زمان مناسب نیز یکی دیگر از موارد مراقبت از پوست است. همچنین سعی کنید زیاد به پوست خود دست نزنید، این کار آلودگی را به پوست شما منتقل می کند. اگر سیگار می کشید، ترک آن هم سلامت پوست شما را افزایش می دهد.
استفاده از محصولات آرایشی با کیفیت و پاکسازی صورت قبل و بعد از استفاده از آرایش، مراقبت ‌های روزانه می‌ توانند به پوست کمک کنند تا سالم و شاداب باقی بماند. این اقدامات، در کنار تغذیه مناسب و مراقبت‌ های مکمل، می ‌توانند به بهبود و حفظ سلامت پوست کمک کنند.

ورزش، تغذیه و خواب مناسب

وسایل روتین پوستی
بدون شک وسایل روتین پوستی شما با توجه ‌به مراحلی که در بالا به آن اشاره شد تعیین می ‌شود. از یک کرم آبرسان مناسب گرفته تا یک تونر مناسب نوع پوستی که دارید، پد بهداشتی، یک شوینده ملایم و مناسب، کرم دور چشم و یک ضد آفتاب از جمله گزینه ‌هایی است که برای داشتن روتین پوستی به آن نیاز دارید.
شما برای استفاده هر چه بهتر از این موارد می‌ توانید وسایل فیشیال صورت را هم به لیست وسایل روتین پوستی خود اضافه کنید. برای مثال با یک غلتک مخصوص می‌ توانید هم پوست را ماساژ دهید و خون رسانی آن را تقویت کنید و هم بهتر و موثر تر کرم ‌های آبرسان را روی پوست پخش کنید. برس ‌های پاک ‌کننده صورت یا ابزار های مخصوص براش صورت هم می‌ توانند به شست و شوی هر چه بهتر پوست کمک کنند. مهم ترین هدف روتین پوستی، بستن منافذ باز پوست و آبرسانی آن است.

وسایل روتین پوستی

انواع پوست
اولین چیزی که برای مراقبت از پوست یا حتی خرید محصول پوستی باید بدانید نوع پوست ‌تان است. این کار هم باعث می شود که از محصولات اشتباه و نامرتبط با نوع پوست خود استفاده نکنید و هم باعث آسیب رسیدن به آن نشوید. با ما همراه باشید تا نوع پوست خود را به درستی تشخیص دهید. بهتر است برای مشخص کردن صحیح نوع پوست خود، ابتدا صورت‌ تان را به خوبی بشویید و پس از یک ساعت موارد گفته شده در پایین را بررسی کنید.

 1. 1- پوست خشک: افرادی که دارای پوست خشک هستند، معمولا در تمام طول سال و مخصوصا بعد از شستشوی صورت، حالت کشیدگی و خارش احساس می کنند یا همیشه حالت پوسته پوسته روی صورت خود دارند. پوست این افراد چربی کافی تولید نمی کند و به همین دلیل پوست خشک می شود.
 2. 2- پوست چرب: به ناحیهT  صورت خود که شامل چانه، بینی و پیشانی می شود دقت کنید. اگر چربی زیادی روی این نواحی احساس می کنید یا پوست‌ تان معمولا براق است، پوستی چرب دارید. پوست های چرب بیشتر مستعد جوش و آکنه هستند.
 3. 3- پوست معمولی: این مدل پوست ها نه چرب هستند و نه خشک؛ یعنی در ناحیهT  صورت احساس چربی نمی شود و بعد از شستن صورت نیز حس خارش و کشیدگی روی پوست وجود ندارد. این مدل پوست ها جزء بهترین نوع پوست ها هستند که مراقبت آسان‌ تری دارند.
 4. 4- پوست مختلط: افراد با پوست مختلط در ناحیهT  صورت حس چربی دارند و در قسمت فک و گونه پوست آنها شبیه به پوست های خشک یا معمولی است. پوست مختلط مراقبت بیشتری نسبت به باقی مدل های پوست نیاز دارد به خصوص پوست های مختلط خشک و چرب که باید دو نوع مراقبت همزمان برای آنها انجام گیرد.
 5. 5- پوست حساس: چهار مدل پوست گفته شده در بالا انواع رایج پوست ها هستند اما به غیر از نوع پوست، ممکن است پوست شما حساس باشد یعنی گاهی دچار التهاب و قرمزی شود و نتوانید هر محصولی حتی مرتبط با نوع پوست خود را استفاده کنید. این نوع پوست ها حساسیت بیشتری به مواد و محصولات نشان می دهند و هنگام اصلاح نیز جوش می زنند. افراد با پوست حساس به راحتی دچار آفتاب سوختگی شده و ممکن است دچار اگزما هم بشوند.

انواع پوست

انواع روتین پوستی
مراحل اصلی یک روتین پوستی شامل مواردی است که در بالا به آنها اشاره شد. اما بسته به نوع پوست و اهداف پوستی که دنبال می‌ کنید، می ‌توانید درمان‌ های اضافی را برای درمان پوست ‌های خشک، چرب، پیر یا مستعد آکنه به برنامه روزانه خود اضافه کنید. شما می ‌توانید با مراجعه به یک متخصص پوست، بهترین روتین مراقبت از پوست تان در صبح و شب را بر اساس نوع پوستی که دارید دریافت کنید.

 • - روتین پوستی ساده: اگر وقت و زمان زیادی برای رعایت یک سری نکات متناسب با نوع پوست خود را ندارید، می‌ توانید تنها از یک روتین مراقبت از پوست ساده برای محافظت از پوست صورت تان استفاده کنید. یک روتین پوستی ساده شامل مرحله پاکسازی در اول صبح، تونینگ، آبرسانی، استفاده از سرم‌ های آنتی‌ اکسیدان و ضد آفتاب می ‌شود. شما ابتدا کثیفی‌ های روی پوست را از بین می ‌برید و بعد از آن با اضافه کردن رطوبت بیشتر به پوست و استفاده از یک ضد آفتاب مناسب، از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش، آلودگی ‌ها و استرس‌ های محیطی محافظت کنید. روتین پوستی ساده خصوصاً می‌ تواند یک گزینه عالی برای پوست ‌های معمولی باشد.

روتین پوستی ساده

 • - روتین پوستی پوست چرب: برخلاف پوست ‌های خشک، پوست‌ های چرب دارای غدد چربی بیش از حد فعال هستند که سبوم اضافی تولید می‌ کنند. این افراد بیشتر مستعد داشتن لک و جوش‌ های ریز و درشت ‌اند؛ بنابراین هدف از روتین مراقبت از پوست چرب، کنترل چربی اضافی و حفظ رطوبت پوست است. وقتی پوست کم آب شود، با تولید چربی بیشتر واکنش نشان می‌دهد. شما می‌ توانید با آبرسانی به پوست با مرطوب ‌کننده سبک حاوی مرطوب‌ کننده ‌هایی مانند اسید هیالورونیک گیاهی با این فعالیت مقابله کنید. همچنین، اضافه کردن یک پاک‌ کننده روغن را به روتین مراقبت از پوست خود در نظر بگیرید. در حالی‌ که ممکن است عجیب به نظر برسد؛ اما روغن موجود در پاک‌ کننده سبوم اضافی را جذب می‌ کند و به شما این امکان را می ‌دهد که آن را بدون آسیب رساندن به پوست از بین ببرید.

 روتین پوستی پوست چرب

 • - روتین پوستی پوست چرب و جوش دار: برخی از انواع پوست‌ های چرب، جوش ‌های فعال زیادی نیز دارند؛ بنابراین بخشی از روتین این پوست ‌ها شامل درمان جوش‌ ها هم می ‌شود. پاکسازی صورت برای جوش بسیار مهم است. اول از همه پوست ‌های جوش ‌دار باید شست ‌و شوی عمیق‌ تری داشته باشند و از یک شوینده مخصوص پوست‌ های جوش‌ دار برای پاکسازی استفاده کرد. علاوه بر این بهتر است از سرم درمانی و محصولات لایه‌ بردار ملایم روی پوست‌ های جوش ‌دار استفاده کرد تا لایه ‌های مرده پوست نیز جدا شوند. یکی از مراحل مهم روتین پوست ‌های جوش‌ دار، استفاده از ترکیباتی برای درمان جوش‌ هاست. برای مثال می‌ توان از کرم‌ ها و سرم ‌های حاوی سالیسیلیک اسید یا نیاسین روی پوست ‌های چرب و جوش‌ دار استفاده کرد.

روتین پوستی پوست چرب و جوش دار

 • - روتین پوستی پوست خشک: پوست خشک نسبت به پوست‌ های معمولی چربی کمتری تولید می ‌کند. این نوع پوست فاقد لیپید های مورد نیاز برای حفظ رطوبت و نرمی و لطافت پوست است. پوست احساس خشکی و سفت شدن دارد و گاهی اوقات پوسته‌ هایی روی گونه‌ ها، چانه و پیشانی ظاهر می ‌شود. افرادی که پوست خشک دارند اغلب دارای منافذ تقریباً نامرئی هستند و ممکن است خطوط ظریف‌ تری را در اطراف چشم و نواحی خطوط لب نشان دهند. از این رو در روتین پوست خشک، استفاده از محصولات غنی از مرطوب ‌کننده مانند پاک ‌کننده ‌های روغنی یا کرم و مرطوب‌ کننده ‌های روزانه برای بازسازی پوست در طول روز و همچنین کرم شب غنی برای ترمیم پوست هنگام خواب بسیار مهم است. ماسک‌ های مرطوب‌ کننده هفتگی نیز برای حجیم و نرم شدن پوست و همچنین کاهش ظاهر خطوط و چین ‌و چروک توصیه می ‌شود. افرادی که پوست خشکی دارند باید بیشتر به فکر آبرسانی و مرطوب ‌کنندگی پوست شان باشند.

روتین پوستی پوست خشک

 • - روتین پوستی برای پوست خشک و حساس: پوست حساس بسیار شایع است و طبق آکادمی پوست آمریکا، ۵۰ درصد افراد را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. این نوع پوست دارای منافذ ظریف است، به راحتی تحریک می‌ شود و مستعد قرمزی است. با طیف گسترده ای از علائم، پوست حساس برای همه به یک شکل ظاهر نمی ‌شود و شدت و فراوانی آن می‌ تواند متفاوت باشد. به طور کلی، پوست ‌های حساس باید با محصولات مراقبت از پوست ملایم و تسکین دهنده درمان شوند که باعث بهبودی پوست و تسکین علائم می ‌شوند. برای پوست ‌های حساس بهتر است از لایه بردار های ملایم و مواد طبیعی و ارگانیک مانند بابونه و گل همیشه بهار در روتین پوستی استفاده کرد.

روتین پوستی برای پوست خشک و حساس

 • - روتین پوستی پوست مختلط: پوست مختلط با تولید چربی غیر یکنواخت مشخص می‌ شود. این پوست ‌ها نه بیش از حد خشک‌ اند و نه چرب، بهترین رویکرد برای مراقبت از پوست مختلط اغلب استفاده از درمان ‌های ترکیبی برای بخش ‌های مختلف پوست است. در صبح، یک شوینده کفی ملایم، روغن اضافی را جذب می‌ کند. در شب، یک پاک‌ کننده مبتنی بر کرم، رطوبت از دست ‌رفته را جبران می‌ کند. مولتی ماسک می ‌تواند برای پوست ‌های مختلط بسیار مفید باشد. این تکنیک مراقبت از پوست شامل استفاده از دو یا چند ماسک صورت، مانند یک ماسک مبتنی بر خاک رس و یک ماسک مبتنی بر کرم، در نواحی مختلف صورت است تا چندین نگرانی به طور همزمان برطرف شود.

روتین پوستی پوست مختلط

 • - روتین پوستی بعد حمام: بعد از حمام کردن دو کار مهم می‌ تواند به شما در مراقبت از پوست صورت تان کمک کند. یکی استفاده از ماسک‌ های روشن‌ کننده یا لایه ‌بردار روی پوست است. این ماسک‌ ها چه از نوع خانگی و چه از نوع فرموله شده می‌ توانند به پاک‌ سازی و تغذیه پوست صورت کمک زیادی کند. مرحله بعدی و بسیار مهم روتین پوستی بعد از حمام، آبرسانی بسیار عمیق پوست است، چرا که پوست صورت بعد از حمام به‌ شدت خشک می ‌شود و به رطوبت بیشتری نیاز دارد.

روتین پوستی بعد حمام

 • - روتین پوستی روشن کننده: یکی دیگر از انواع روتین‌ های پوستی برای کسانی است که پوست آنها تیره شده و لکه ‌های قهوه ‌ای رنگ و تیره ‌ای روی پوست شان دارند. درست مانند سایر روتین‌ های پوستی در این شیوه هم مرحله اول پاکسازی پوست است. بهترین گزینه استفاده از یک پاک ‌کننده کرمی یا استفاده از میسلار واتر برای تنظیم pH  پوست است. بعد از آن باید از تونر استفاده کرد و در مرحله بعدی روتین پوستی روشن کننده و ضد لک، باید از یک کرم ضد لک قوی و مناسب روی لکه‌ ها استفاده کرد. استفاده از انواع سرم ‌های ویتامین سی هم می ‌تواند در این روتین گنجانده شود. در نهایت باز هم باید از یک آبرسان و از همه مهم ‌تر از یک ضد آفتاب مناسب روی پوست استفاده کرد.

روتین پوستی روشن کننده

 • - مراحل روتین پوستی روزانه (روتین پوستی صبح): یک روال مراقبت از پوست صبحگاهی با از بین بردن کثیفی و چربی ‌های انباشته شده در طول خواب، پوست شما را برای روز آماده می ‌کند. همچنین باید به سد پوست شما رطوبت اضافه کند و از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش و آلودگی‌ های محیطی محافظت کند؛ بنابراین ابتدا صورت خود را با یک شوینده مناسب نوع پوست تان شسته و سپس از یک تونر برای پاکسازی بهتر پوست کمک بگیرید. حالا می‌ توانید از یک آنتی ‌اکسیدان روی پوست صورت تان استفاده کرده و سپس آبرسانی را انجام دهید. حالا برای محافظت نهایی نیز از یک ضد آفتاب مناسب روی پوست استفاده کنید.
 • - مراحل روتین پوستی شبانه: روتین پوستی شبانه با هدف ‌ترمیم پوست و از بین بردن آسیب‌ های روزمره انجام می‌ شود تا با تقویت لایه ‌های پوست، به ترمیم آن کمک کند. در این روتین ابتدا از یک پاک ‌کننده مبتنی بر روغن برای پاکسازی استفاده کرده و سپس با یک تونر، علاوه بر پاکسازی بهتر به آبرسانی پوست هم کمک کنید. شما می‌ توانید از یک ماسک لایه ‌بردار هم به ‌صورت اختیاری استفاده کنید تا لایه ‌های مرده پوست را جدا کنید. بعد از آبرسانی نوبت به استفاده از یک سرم یا کرم شب مناسب است. این سرم‌ ها با تغذیه پوست صورت، امکان بازیابی شبانه را به پوست می ‌دهند. البته می ‌توان در روتین شبانه از یک کرم دور چشم نیز استفاده کرد.

مراحل روتین پوستی روزانه (روتین پوستی صبح) و شبانه

 • - روتین پوستی کره ای: یکی از تکنیک ‌های مراقبت از پوست، تکنیک کره ‌ای با نام تکنیک ۷ پوست است که در آن هفت بار پشت سر هم از تونر روی پوست استفاده می ‌شود. ایده پشت این روش این است که به آبرسانی عمیق پوست کمک کند تا بافت و ظاهر آن بهبود یابد. می‌ توان از این روش هم به صورت روزانه و هم به صورت چند بار در هفته استفاده کرد.

روتین پوستی کره ای

 • - روتین پوستی بعد از ماسک ورقه ای: اگر از ماسک‌ های ورقه ای برای تغذیه و آبرسانی پوست استفاده می ‌کنید، می ‌توانید با یک تونر مناسب مرحله لایه ‌برداری خفیفی را روی صورت انجام دهید. علاوه بر این بهتر است بعد از آن از یک مرطوب‌ کننده یا آبرسان هم استفاده کرد.
 • - روتین پوستی بعد از عمل بینی: برای کسانی که عمل بینی داشته‌ اند داشتن یک روتین پوستی مهم است. روتین پوستی بعد از عمل بینی شامل مراحل زیر می ‌شود:
 •   o شست ‌و شو و پاکسازی صورت با کمک پد های صابونی یا شوینده ‌های کرمی ملایم
 •   o  استفاده از تونر ها و کرم ‌های مرطوب‌ کننده با ترکیبات ملایم
 •   o استفاده از یک کرم ضد آفتاب قوی برای محافظت از پوست در برابر خورشید
 • - روتین پوستی برای نوجوانان: پوست نوجوانان به دلیل تغییرات هورمونی و از همه مهم ‌تر استرس‌ های محیطی به‌ شدت در معرض آسیب است. با این حال برخی از آنها پوستی خشک و حساس دارند که مدام پوسته ‌پوسته می ‌شود و برخی نیز پوست‌ های چرب و مستعد آکنه دارند. از این رو روتین پوستی نوجوانان باید با توجه ‌به نوع پوست شان تعیین شود. در کل در کنار داشتن یک روتین پوستی روزانه که شامل پاکسازی و رطوبت ‌رسانی عمیق می‌ شود، می ‌توان هفته ‌ای یک یا دو بار لایه ‌برداری و گزینه‌ های درمان آکنه را نیز به روتین روزانه مراقبت از پوست آنها اضافه کرد.
 • - مراقبت از پوست کودکان و نوزادان: مراقبت از پوست کودکان به دلیل حساسیت بیشتر آنها، از بزرگسالان متفاوت است. معمولا محصولات مراقبتی برای کودکان از مواد ضعیف تری ساخته می شوند تا از آسیب به پوست آنها جلوگیری شود. همچنین برای مراقبت از پوست نوزاد علاوه بر مواد ضعیف باید از مواد غیر معطر استفاده شود زیرا می تواند برای آنها ایجاد حساسیت یا تنگی نفس کند. بنابراین هیچ گاه محصولات مراقبت از پوست و زیبایی بزرگسالان را برای کودکان و نوزادان استفاده نکنید.

مراقبت از پوست کودکان و نوزادان

 • - مراقبت از پوست در بارداری: دوران بارداری یکی از آن زمان هایی است که پوست خانم ها نیاز به رسیدگی بیشتری دارد. از طرفی در این دوران از هر محصولی نمی توان استفاده کرد زیرا برخی از مواد روی جنین تاثیر نامناسب می گذارند. بنابراین برای مراقبت از پوست صورت در بارداری حتما تمام محصولات مراقبت و زیبایی مورد استفاده خود را با پزشک هماهنگ کنید. همچنین اگر به دلیل بارداری یا تغییر وزن ناگهانی دچار ترک پوستی شده اید، می توانید از کرم های مخصوص از بین بردن ترک یا حتی جلوگیری از ایجاد ترک استفاده کنید تا هم سلامت پوست خود را حفظ نمایید هم زیبایی را به آن باز گردانید.
 • - روتین پوستی مردانه (روتین پوستی برای آقایان): آقایان هم مانند خانم ‌ها به مراقبت و روتین پوستی نیاز دارند. در آقایان نیز روتین پوستی باید بر اساس نوع پوست تعیین شود. به ‌این‌ ترتیب یک روتین پوستی مردانه شامل چند مرحله زیر می ‌شود:
 •   o شستن و پاکسازی صورت با یک ژل شست ‌و شوی مخصوص آقایان
 •   o استفاده از یک اسکراب لایه ‌بردار مناسب پوست (در آقایان پوست صورت به لایه‌ برداری بیشتری نیاز دارد، چرا که بیشتر مستعد آلودگی‌ های محیطی است.)
 •   o استفاده از یک کرم آبرسان و مرطوب‌ کننده
 •   o استفاده از یک کرم مناسب دور چشم ‌ها
 •   o استفاده از یک ضد آفتاب مخصوص آقایان برای محافظت پوست در برابر نور خورشید

روتین پوستی مردانه (روتین پوستی برای آقایان)

روتین پوستی مردانه یا زنانه چه فرقی با هم دارند؟
روتین پوستی مردانه و زنانه تقریباً اصول یکسانی دارد؛ اما تفاوت شان در نوع محصولاتی است که باید برای داشتن یک روتین پوستی استفاده کنند. به دلیل ساختار متفاوت پوست آقایان با خانم‌ ها، محصولات مراقبت از پوست آنها نیز با هم متفاوت است. برای مثال کرم ‌هایی که برای زنان طراحی می‌ شود، کلاژن بیشتری دارد. در مقابل محصولات کنترل چربی پوست آقایان باید قوی‌ تر باشد.
مراقبت از پوست آقایان تفاوتی با خانم ها ندارد و آنها نیز برای داشتن پوستی سالم و شاداب نیاز به مراقبت های روتین دارند. با وجودی که برخی برند ها محصولات مراقبت از پوست آقایان به صورت جداگانه تولید کرده اند اما بیشتر محصولات مراقبتی همچون ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده جنسیت ندارند. بنابراین تمام موارد بالا که برای روتین روزانه گفتیم، به عنوان مراقبت از پوست صورت مردان نیز مطرح هستند.

روتین پوستی مردانه یا زنانه چه فرقی با هم دارند؟

 • - مراقبت از پوست در فصل های مختلف: مراقبت های پوستی در فصل های مختلف کمی تغییر می کند. به طور مثال برای مراقبت از پوست در بهار، ممکن است با حساسیت پوستی مواجه شوید که احتمالا به دلیل خاصیت فصل بهار است. بنابراین جای نگرانی نیست. همچنین برای مراقبت از پوست در تابستان تابش بیشتر و مستقیم نور خورشید می تواند باعث بیماری های پوستی شود و گرمای هوا نیز ممکن است باعث عفونت های قارچی گردد. بنابراین در تابستان بیشتر به بهداشت پوست خود اهمیت دهید و از ضد آفتاب به هیچ وجه غافل نشوید. مراقبت از پوست در پاییز مربوط به محافظت در برابر وزش باد های سرد و در نتیجه خشکی پوست می شود. بنابراین در این فصل آبرسان ها و مرطوب کننده ها بیشتر مورد نیاز هستند. از این مواد برای محافظت از پوست دست هم استفاده کنید تا از خشکی و ترک در امان بماند. در نهایت مراقبت از پوست در زمستان همانند پاییز اما با نیاز به محافظت بیشتر پوست در برابر سرما و خشکی است. در این فصل از شستشوی بیش از حد پوست خودداری کنید زیرا باعث خشکی بیشتر می شود. مصرف مرطوب کننده را هم فراموش نکنید. در این فصل پوست لب یکی از حساس ترین قسمت ها می شود و خشک شدن آن می تواند باعث سوزش لب و پوسته شدن آن شود. بالم لب یکی از بهترین محصولات مراقبت از پوست لب است که در این زمستان بسیار کاربرد دارد.

مراقبت از پوست در فصل های مختلف

پاکسازی پوست
مواردی که در بالا گفته شد، روتین مراقبت از پوست به صورت روزانه بودند که اگر به سلامت و شادابی پوست خود اهمیت می دهید، بهتر است هر از گاهی کار های دیگری هم برای بهبود سلامت پوست خود انجام دهید. پاکسازی پوست یکی از این کارها است. پاکسازی نیز همچون دیگر مواردی که گفتیم باید با محصولات و روش های مرتبط با نوع پوست صورت گیرد. به خصوص برای روتین مراقبت از پوست چرب پاکسازی پوست بسیار مفید است. البته بدین منظور حتما باید از محصولات مراقبت از پوست چرب استفاده نمایید.
آموزش پاکسازی پوست چیزی نیست که همه جا به یک صورت گفته شود. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. از این رو شما انتخاب های گوناگونی دارید. همچنین می توانید هم به مراقبت خانگی از پوست بپردازید و با ماسک های مختلف خانگی یا محصولات موجود در بازار به پاکسازی پوست خود بپردازید (مانند پاکسازی با ماسک زغال)، هم مرتب به سالن های یا کلینیک های زیبایی مراجعه کنید و پوست خود را پاکسازی نمایید. پاکسازی پوست باعث لایه برداری از پوست، بسته شدن منافذ باز پوست، جلوگیری از ایجاد جوش و مانع پیری زودرس می شود. همچنین شادابی و درخشش پوست‌ تان را افزایش می دهد.
مراحل پاکسازی پوست صورت:

 1. 1- شستشوی صورت با پاک کننده های مناسب نوع پوست شما که از انواع طبیعی و خانگی یا محصولات مختلف پاک کننده استفاده کنید.
 2. 2- بخور صورت با بخار گرم باعث می شود قبل از استفاده از ماسک صورت، پوست نرم شده و آلودگی ها به خوبی از روی آن پاک شوند.
 3. 3- استفاده از ماسک های پاک کننده که هم به صورت خانگی قابل تهیه هستند و هم محصولات متنوعی از آنها را می توانید تهیه کنید.
 4. 4- تونر ها محصولاتی هستند که برای زدودن آلودگی ها و باقی مانده آرایش روی صورت و تنظیم pH  پوست به کار می روند. همچنین به بستن منافذ باز پوست کمک می کنند.
 5. 5- ماسک های مختلفی هم برای پاکسازی پوست وجود دارند که می توانید آنها را به صورت آماده تهیه کنید یا در خانه بسازید.

تمام این مراحل به شاداب شدن پوست شما کمک می کند اما این مراحل می توانند به پوست شما استرس وارد کنند. این استرس وارد شده در نهایت نتیجه خوبی دارد و می تواند منجر به ایجاد سلول های پوستی جدید، افزایش شفافیت پوست و تحریک کلاژن سازی شود اما رعایت چند نکته برای مراقبت بعد از پاکسازی پوست می تواند باعث شود که پاکسازی شما نتیجه بهتری داشته باشد.
مراقبت های بعد از پاکسازی صورت: پاکسازی پوست‌تان که به پایان رسید، به پوست خود استراحت دهید. از دست زدن و کندن جوش ها خودداری کنید. مواد آرایشی سنگین روی صورت به کار نبرید. از محصولات مراقبت از پوست قوی استفاده نکنید. به طور کلی با پوست به ملایمت برخورد کنید و حتی از ماساژ پوست خودداری کنید. در زمان شست و شو نیز به آرامی این کار را انجام دهید.

 پاکسازی پوست صورت

وسایل مورد نیاز برای پاکسازی پوست بدن: پاکسازی پوست بدن به اندازه مراقبت از پوست صورت اهمیت دارد و برای انجام این کار به طور مؤثر استفاده از وسایل مناسب ضروری است. در اینجا فهرستی از وسایل مورد نیاز برای پاکسازی پوست بدن آورده شده است:
• شوینده بدن ملایم: استفاده از یک شوینده ملایم برای بدن که به پوست آسیب نرساند و رطوبت آن را حفظ کند مهم است. شوینده ‌هایی با Ph  متعادل و بدون مواد تحریک ‌کننده برای این منظور ایده ‌آل هستند.

 • • لیف حمام یا اسفنج: برای کمک  به از بین بردن سلول ‌های مرده پوست و تحریک گردش خون، استفاده از لیف حمام یا اسفنج ملایم توصیه می ‌شود.
 • • لایه ‌بردار بدن: اسکراب ‌های بدن یا لایه ‌بردار های شیمیایی برای حذف سلول‌ های مرده و نرم نگه داشتن پوست بدن بسیار مؤثر هستند. استفاده منظم از این محصولات به ارتقای بافت پوست و جلوگیری از مشکلاتی مانند خشکی پوست و تیرگی کمک می‌ کنند.
 • • مرطوب ‌کننده بدن: بعد از پاکسازی و لایه ‌برداری استفاده از یک مرطوب‌ کننده مناسب برای حفظ رطوبت پوست بدن ضروری است. مرطوب‌ کننده ‌هایی که حاوی ترکیبات نرم‌ کننده مانند شی ‌باتر، گلیسیرین یا روغن ‌های طبیعی هستند، انتخاب‌ های خوبی محسوب می ‌شوند.
 • • پنبه یا پد پاکسازی: برای اعمال محصولات لایه ‌بردار یا پاک ‌کننده ‌های خاص بر روی نواحی مشخصی از بدن که نیاز به توجه بیشتری دارند مانند آرنج ‌ها یا زانو ها از پنبه یا پد مخصوص استفاده می ¬شود.
 • • روغن‌ های طبیعی: استفاده از روغن ‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون یا روغن بادام به عنوان بخشی از روتین پاکسازی می‌ تواند برای تغذیه و مرطوب‌ سازی عمیق پوست بدن بسیار مفید باشد.
 • • حوله نرم و تمیز: برای خشک کردن پوست پس از حمام یا دوش گرفتن، استفاده از حوله ‌ای نرم و تمیز که به پوست آسیب نرساند اهمیت دارد.

با استفاده از این وسایل می ‌توانید به پاکسازی عمیق پوست بدن خود کمک و اطمینان حاصل کنید که پوست ‌تان نرم، شاداب و سالم باقی می ‌ماند.

وسایل مورد نیاز برای پاکسازی پوست بدن

مراحل پاکسازی پوست بدن:

 1. 1. آماده ‌سازی پوست: قبل از شروع پاکسازی، پوست بدن را با آب ولرم مرطوب کنید تا منافذ باز شوند و آماده لایه‌ برداری و شست ‌و شو باشند.
 2. 2. استفاده از شویند: با استفاده از یک شوینده ملایم و مناسب نوع پوست خود، بدن را به آرامی شست ‌و شو دهید.
 3. 3. لایه برداری: می ‌توانید از اسکراب‌ های بدن یا دستکش ‌های لایه ‌بردار برای این منظور استفاده کنید. لایه ‌برداری را هفته‌ ای ۱ تا ۲ بار انجام دهید تا از تحریک بیش از حد پوست جلوگیری شود.
 4. 4. شست‌ و شوی کامل: پس از اتمام لایه ‌برداری، بدن را با آب ولرم کاملاً آبکشی کنید تا هیچ باقیمانده‌ ای از شوینده یا اسکراب روی پوست نماند.
 5. 5. خشک کردن ملایم: پوست را با یک حوله نرم و تمیز به آرامی خشک کنید از خشک کردن شدید پوست با حوله خودداری کنید تا از آسیب به پوست جلوگیری شود.
 6. 6. مرطوب ‌سازی: بلافاصله پس از خشک‌ کردن از یک مرطوب ‌کننده مناسب برای نوع پوست خود استفاده کنید. مرطوب‌ کننده به حفظ رطوبت پوست کمک و از خشکی و ترک ‌خوردگی آن جلوگیری می ‌کند.
 7. 7. محافظت از پوست: در صورت خروج از منزل و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از ضد آفتاب برای بدن ضروری است تا از پوست در برابر آسیب ‌های ناشی ازUV  محافظت شود.

پاکسازی پوست بدن

آموزش استفاده از ماسک بدن: استفاده از ماسک بدن روشی عالی برای تغذیه و پاکسازی پوست بدن است و می ‌تواند به تقویت سلامت و زیبایی پوست کمک کند:

 • • انتخاب ماسک مناسب: انتخاب یک ماسک بدن باید بر اساس نیاز های پوست صورت گیرد. ماسک‌ های مرطوب ‌کننده، تسکین ‌دهنده یا لایه ‌بردار از جمله گزینه ‌های موجود هستند.
 • • آماده‌ سازی پوست: پیش از استفاده از ماسک، بدن خود را با آب گرم بشویید تا منافذ باز شوند این کار به جذب بهتر مواد مغذی موجود در ماسک کمک می ‌کند.
 • • لایه ‌برداری: برای نتایج بهتر پیش از استفاده از ماسک یک لایه‌ برداری ملایم انجام دهید تا سلول ‌های مرده پوست حذف شوند و پوست برای جذب مواد مغذی آماده ‌تر باشد.
 • • اعمال ماسک: ماسک را به طور یکنواخت روی پوست تمیز و مرطوب بمالید از انگشتان خود یا یک برس ماسک برای پخش کردن ماسک روی بدن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام نواحی مورد نظر پوشانده شده ‌اند.
 • • زمان نگه ‌داری ماسک: ماسک را برای مدت زمان توصیه شده روی بدن نگه دارید. معمولاً این زمان بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است؛ اما بسته به نوع ماسک می ‌تواند متفاوت باشد.
 • • شست ‌و شوی ماسک: پس از گذشت زمان مورد نظر ماسک را با آب گرم به آرامی آبکشی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام باقیمانده ‌های ماسک از روی پوست پاک شده ‌اند.
 • • مرطوب ‌سازی پوست: پس از خشک کردن بدن با یک حوله نرم از یک مرطوب ‌کننده مناسب برای نوع پوست خود استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته پوست را بازیابی کنید.

برای داشتن نتایج بهتر هفته ‌ای یک بار از ماسک بدن استفاده کنید و نکته مهم اینکه پس از استفاده از ماسک ‌های لایه ‌بردار ممکن است پوست، کمی حساس ‌تر شود؛ بنابراین استفاده از ضد آفتاب در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید ضروری است.

آموزش استفاده از ماسک بدن

مهم ترین نکات مراقبت از پوست
دنیای مراقبت از پوست به سرعت پیچیده می شود. اگر با فکر کردن به سرم ‌ها، لوسیون‌ ها، پاک‌ کننده‌ ها، تونر ها و روغن‌ ها سرگیجه دارید، به جای درستی آمده ‌اید. در حالی که هر فردی در مورد مراقبت از پوست نیاز های منحصر به فردی دارد، چند محصول و روش اساسی وجود دارد که همه می توانند برای بهبود پوست خود تلاش کنند. اولین قانون مراقبت از پوست، ساده نگه داشتن آن است. به گفته Khatra Paterson، صاحب برند KP Aesthetics، بهتر است به اصول اولیه پایبند باشید، این اصول شامل موارد ذیل می باشد:

 • • پاک کننده ها
 • • مرطوب کننده ها
 • • ضد آفتاب ها
 • • آب آشامیدنی
 • • رژیم غذایی متعادل

مراقبت ساده از پوست همچنین به معنای استفاده از محصول مناسب و به اندازه است. افراط و تفریط در این رابطه می تواند اثر معکوس به جای بگذارد. استفاده بیش از حد از محصولات در واقع می تواند باعث مشکلات پوستی شود.

مهم ترین نکات مراقبت از پوست

نکات کلیدی برای مراقبت از پوست در سطح پایه: به غیر از ساده نگه داشتن روال مراقبتی خود، متخصصان چند نکته دیگر را برای افزایش روتین مراقبت از پوست ارائه می دهند.

 • • از شخصی بودن نسخه خود اطمینان حاصل کنید.
 • • هفته ای یکبار لایه برداری کنید: لایه برداری به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند، اما لایه برداری بیش از حد می تواند باعث شود پوست شما با تولید چربی اضافی یا جوش ها واکنش نشان دهد. بهتر است با جلسات یک بار در هفته آن را به حداقل برسانید.
 • • همیشه از ضدآفتاب SPF  استفاده کنید.
 • • روزانه مقدار فراوانی آب بنوشید
 • • مراقبت پوستی را به گردن و منطقه دکلته خود افزایش دهید.
 • • محافظت از پوست در برابر آفتاب: طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، آسیب خورشید یکی از دلایل اصلی موارد زیر است:
 •   - کسلی و پژمردگی پوست
 •   - خشکی پوست
 •   - سالخوردگی غیر طبیعی پوست
 •   - ایجاد رنگدانه
 •   - هیدراتاسیون و کشیدگی آب زیر پوستی

نکته کلیدی: همیشه سعی کنید که در برابر نور آفتاب ازSPF  استفاده کنید.

 • • آبرسانی برای داشتن پوستی سالم و درخشان ضروری است. پوست کم آب می تواند احساس خشکی، خارش و کدر شدن داشته باشد. در طول روز مایعات بنوشید، از جمله الکترولیت ها، تا سطح هیدراتاسیون خود را بالا نگه دارید.

نکات کلیدی برای مراقبت از پوست در سطح پایه

نکات کلیدی برای مراقبت از پوست در سطح پیشرفته: خوب، پس اکنون که موارد ضروری را اعمال کرده اید. اگر می خواهید فعالیت مراقبت پوستی خود را ارتقا دهید، نکات زیر را امتحان کنید.

 • • به صورت دوگانه پاکسازی کنید: استفاده از دو پاک کننده به از بین بردن مواد زائد، آرایش و چربی از روز کمک می کند. دبورا میچل، مالک Skincare Heaven  توضیح می ‌دهد: اولین پاکسازی می ‌تواند کثیفی ‌های اطراف صورت شما را جابجا کند، بنابراین انجام دوباره آن به معنای عمیق ‌تر شدن منافذ پوست است.
 • • لطافت بیشتر پوست با تونر: از تونر استفاده کنید، افزودن تونر به روتین مراقبت پوستی خود به این معنی است که فرصتی دیگر برای تمیز کردن و متعادل کردن پوست خود دارید. تونر مواد مغذی که ممکن است توسط پاک کننده ها از سطح پوست رفته باشند، به آن باز می‌ گرداند. داشتن پوستی زیبا و لطیف خواسته هر انسانی است.
 • • ویتامین سی و مراقبت پوست: ویتامینC  بدن خود را تقویت کنید. هنگامی که پوست تان تمیز و تقویت شد، سرم ویتامینC  در مرحله بعدی قرار دارد. همانطور که یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۳ مطالعه کرد، کرم ‌های ویتامینC  به محافظت از پوست شما در برابر آسیب‌ های خورشید کمک می ‌کنند و می‌ توانند به مرور زمان چهره ‌ای درخشان‌تر و براق به شما بدهند. بهتر است ویتامینC  را در برنامه صبحگاهی خود مصرف کنید.
 • • رتینول در روتین مراقبتی پوست: رتینول را امتحان کنید. شب ها از رتینول استفاده کنید. این می تواند از آکنه جلوگیری کند و روند پیری را کند کند. رتینول ممکن است باعث تحریک برخی از انواع و شرایط پوست شود. قبل از امتحان با متخصص پوست خود مشورت کنید یا یک تست انجام دهید.
 • • مرطوب کردن حرفه ای پوست: تکنیک مرطوب کننده خود را تقویت کنید. بله، راه درستی برای استفاده از مرطوب کننده وجود دارد. مرطوب کننده خود را با حرکت رو به بالا روی صورت و گردن خود ماساژ دهید و از مرکز صورت خود دور شوید.
 • • پاک سازی با آب خنک: از آب داغ خودداری کنید. آب داغ برای صورت شما خیلی شدید و ضررآور است. از آب ولرم یا خنک استفاده کنید و از شستن صورت خود در حمام خودداری کنید، مگر اینکه دما را کم کنید.
 • • خوراکی های زیبا کننده صورت: خوراکی های مراقبت از پوست را بیشتر مصرف کنید. ویتامین ها و تغییرات رژیم غذایی می توانند پوست شما را متحول کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که کربوهیدرات ها و لبنیات می توانند پوست را برای برخی ملتهب کنند. برای یافتن غذا هایی که بهترین درخشش شما را به شما می دهند، آزمایش کنید.
 • • ماساژ صورت برای سلامت پوست: صورت خود را ماساژ دهید. ماساژ صورت یا غلتک صورت می تواند به رفع پف کردن پوست شما کمک کند. یک ابزار ماساژ می تواند جریان خون را افزایش دهد و شما را بیدار و سرحال به نظر برساند.
 • • نکات آرایشی پوست صورت: برای پاک کردن آرایش از یک مومیایی کننده و یک دستمال شستشو استفاده کنید. کارشناسان معتقدند که این روش موثرتر از دستمال مرطوب آرایشی است. به یاد داشته باشید که برس های آرایش خود را تمیز نگه دارید. باکتری ها می توانند روی برس های شما جمع شوند و باعث احتقان و جوش شوند.

نکات کلیدی برای مراقبت از پوست در سطح پیشرفته

نکات مراقبت از پوست در منزل: در منزل هم می توان کار مراقبت پوست را انجام داد. حتی زمانی که یک روز در خانه می مانید، همچنان می توانید به خوبی از پوست خود مراقبت کنید. در این خصوص، کارشناسان پیشنهاد می کنند:

 • • ازSPF  استفاده کنید. این به محافظت از پوست شما در برابر نور آبی صفحه نمایش کمک می کند.
 • • روبالشی خود را تمیز کنید یا می توانید ابریشم یا مس را امتحان کنید.
 • • سعی کنید به پشت بخوابید چون خوابیدن به پشت می تواند چین و چروک را به حداقل برساند.
 • • خواب خوب شبانه کلید داشتن پوستی عالی است.
 • • فضای اطراف خود را تمیز نگه دارید. سطوح با مقدار لمس بالا را به خاطر بسپارید.
 • • رطوبت را به فضای خانه اضافه کنید.

نکات مراقبت از پوست در منزل

نکات مراقبت از پوست در بیرون از خانه: وقتی بیرون می روید بیشتر مراقب پوست خود باشید.

 • • مسلح بمان، همیشه یک بالم لب و یکSPF  معتبر داشته باشید.
 • • محافظت اضافی را در برنامه قرار دهید. با یک مرطوب کننده از آلودگی ها و ذرات کثیفی محافظت کنید.
 • • قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید. تا جایی که می توانید کلاه بپوشید یا به سایه بچسبانید.
 • • ماسک خود را بشویید، وقتی از ماسک بهداشتی استفاده می کنید، آن را تمیز نگه دارید.

نکات مراقبت از پوست در بیرون از خانه

نکات عمومی مراقبت از پوست کل بدن: بسیاری از مردم بر روی پوست صورت خود تمرکز می کنند، اما بدن نیز می تواند از برخی مراقبت های اضافی بهره مند شود.

 • • به هر خال در بدن تان توجه کنید و یک معاینه کامل بدن برای تشخیص علائم ملانوم انجام دهید.
 • • بدن خود را مرطوب کنید. این را بعد از دوش آب گرم و حمام فراموش نکنید.
 • • علائم کشش را هدف قرار دهید. می توانید این کار را با محصولات حاوی ویتامین A، اسید هیالورونیک یا روغن نارگیل انجام دهید.

نکات عمومی مراقبت از پوست کل بدن

نکات مراقبت از پوست برای پوست های چرب: پوست چرب می تواند آزاردهنده باشد. در اینجا چند نکته حرفه ای برای حفظ درخشش آن اشاره شده است:

 • • در مصرف ماسک های صورت و سایر محصولات خشک کننده زیاده روی نکنید.
 • • یک یا دو بار در هفته لایه برداری کنید.
 • • از کرم مرطوب کننده خودداری کنید. به جای آن ژل سبک تر را امتحان کنید.
 • • از پرایمر یا فونداسیون با خاصیت مات کنندگی استفاده کنید.
 • • سرم نیاسینامید می تواند به کاهش چربی کمک کند.

نکات مراقبت از پوست برای پوست های چرب

نکات مراقبت از پوست برای پوست های خشک: کار با پوست خشک ممکن است دشوار باشد. این نکات را امتحان کنید تا پوست خود را هیدراته نگه دارید. پوست خشک نیاز بیشتری به مرطوب کننده دارد.

 • • برای حفظ رطوبت پوست خود را مرطوب کنید.
 • • از آب گرم خودداری کنید.
 • • کافئین و نمک را کاهش دهید. آنها می توانند خشکی پوست را بدتر کنند.
 • • همیشه یک بالم لب همراه خود داشته باشید. لب های شما احتمالا در طول روز خشک می شوند.
 • • هفته ای یکبار با ماسک صورت آبرسانی کنید و به دنبال آن مرطوب کننده خود را بمالید.
 • • روغن صورت شبانه بعد از مرطوب کننده بهترین دوست شماست.

نکات مراقبت از پوست برای پوست های خشک

نکات مراقبت از پوست برای پوست مختلط: اگر پوست شما در نواحی مختلف یا در زمان های مختلف هم چرب و هم خشک است، ممکن است پوست مختلط را تجربه کنید.

 • • پوست خود را خوب بشناسید. آیا به عنوان مثال ناحیهT  چرب و گونه های خشک دارید؟ ممکن است برای هر منطقه محصولات مختلفی بخواهید.
 • • محصولات ملایمی را انتخاب کنید که حساسیت پوست را تشدید نکنند. از محصولات آبرسانی که الکل ندارند استفاده کنید.
 • • به آرامی لایه برداری کنید. در حالی که لایه برداری هفتگی برای پوست های چرب عالی است، ممکن است لکه های خشک را بدتر کند. راحت باشید و در صورت نیاز جلسات لایه برداری را از هم جدا کنید.

نکات مراقبت از پوست برای پوست مختلط

نکات مراقبت از پوست برای پوست های معمولی: مشخصه پوست عادی این است که خیلی چرب یا خشک نیست.

 • • از لوسیون یا کرم در شب به جای مرطوب کننده ژل استفاده کنید.
 • • فریب محصولات جدید مراقبت از پوست را نخورید. پوست معمولی به نگهداری کمتری نیاز دارد. افزودن مراحل غیرضروری ممکن است باعث تحریک شود.
 • • از پوست خود با یک روتین ثابت که حاویSPF 30  یا بالاتر است محافظت کنید.

نکات مراقبت از پوست برای پوست های معمولی

نکات مراقبتی پوست برای پوست های تیره: رنگ پوست تیره ممکن است به دلیل افزایش ملانین نیاز به مراقبت خاصی داشته باشد. پوست های تیره مستعد آسیب نور آفتاب هستند.

 • • ازSPF 30  یا بالاتر استفاده کنید. رنگ پوست تیره با افزایش ملانین می تواند مستعد آسیب های ناشی از نور خورشید باشد.
 • • یک سرم روشن کننده یا درمان هدفمند دیگر را امتحان کنید.

نکات مراقبتی پوست برای پوست های تیره

نکات مراقبت پوستی برای پوست های روشن: رنگ پوست روشن می تواند به شدت در برابر نور خورشید مستعد باشد.

 • • حتی زمانی که هوا ابری است ازSPF 30  یا بالاتر استفاده کنید.
 • • مراقب روزاسه باشید این حالت در پوست های روشن شایع است.

علائم روزاسه عبارتند از: پوست برافروخته، سوزش چشم، برجستگی های قرمز کوچک.

نکات مراقبت پوستی برای پوست های روشن

نکات مراقبت از پوست در برابر آکنه: درمان پوست مستعد آکنه ممکن است دشوار باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند شفاف باشید.

 • • نوع آکنه خود را بشناسید، اسید سالیسیلیک برای جوش های سرسفید و سر سیاه مفید است، در حالی که بنزوئیل پراکسید برای کیست های آکنه عمیق تر مفید است.
 • • مرطوب بمانید. در حالی که ممکن است بخواهید پوست خود را خشک کنید تا چربی کمتری داشته باشد، این فقط باعث می شود که پوست شما چربی بیشتری برای جبران آن تولید کند.
 • • از هر نوع درمان هدفمند آکنه بعد از تونر و قبل از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • • رتینول را به برنامه مراقبتی خود اضافه کنید. استفاده از رتینول در عصر می تواند آکنه و پیری را هدف قرار دهد.
 • • با پزشک خود در مورد آکنه های مداوم بزرگسالان صحبت کنید تا در مورد گزینه های درمان تجویزی بدانید.

نکات مراقبت از پوست در برابر آکنه

نکات مراقبت از پوست برای مردان: آیا فکر می کنید که پوست مردان به مراقبت احتیاج ندارد؟ اشتباه می کنید، پوست پوست است، مهم نیست که چه جنسیتی دارید، پوست شما هم نیاز های یکسانی دارد. در یک برنامه مراقبت از پوست، از زیر کار شانه خالی نکنید؛ روزانه از پاک کننده، تونر، مرطوب کننده وSPF  استفاده کنید. تیغ خود را تیز و تمیز نگه دارید، از یک پاک کننده ریش برای تمیز نگه داشتن پوست چانه و پوست زیر آن استفاده کنید.

نکات مراقبت از پوست برای مردان

نکات و ترفند های مراقبت از پوست از طرف متخصصان: اکنون که ما اصول اولیه را پوشش دادیم، بیایید عمیق تر وارد موضوع مراقبت از پوست شویم. در اینجا چند نکته کمتر شناخته شده از حرفه ای ها آورده شده است.

 • • برای به حداکثر رساندن اثربخشی، بین استفاده از هر محصول چند دقیقه صبر کنید.
 • • قبل از اینکه مرحله جدید را اجرا کنید، به پوست خود زمان دهید تا با محصولات جدید سازگار شود.
 • • برخی از محصولات داروخانه ها در واقع بسیار خوب هستند، بنابراین زیاد ولخرجی نکنید.
 • • روال حفاظت از پوست خود را بر اساس چرخه، فصول و سن خود تغییر دهید.
 • • سعی کنید کرم دور چشم تان را دور لب تان بمالید.
 • • غذا های آب رسان را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

به محصولات حفاظت پوستی زمان بدهید تا کار شان را به درستی انجام دهند. اگر هر روز آنچه را که روی صورت خود می گذارید تغییر دهید، ممکن است بیش از حد حساس شود.

نکات و ترفند های مراقبت از پوست از طرف متخصصان

خوراکی های آبرسان پوست: وبسایتhealthline  پیشنهاد می ‌کند که از غذا های آبرسان استفاده کنید، مانند: هندوانه، خیار، کرفس، خربزه، آب گوشت، این پایگاه علمی معتبر می افزاید، آنها مملو از مواد مغذی هستند و راهی عالی برای دریافت مقدار مورد نظر هیدراتاسیون به بدن شما هستند.

خوراکی های آبرسان پوست

رسیدگی به پوست صورت در منزل (روتین پوستی در منزل): در اینجا چند نکته در مورد نحوه ساخت محصولات مراقبت از پوست در خانه آورده شده است.

 • • روغن: از روغن نارگیل برای کاهش خشکی دست و بدن استفاده کنید.
 • • جوش شیرین: برای درمان پینه های سفت دست و پا از جوش شیرین استفاده کنید.
 • • ماسک ها: ماست و چای سبز را مخلوط کنید یا از سفیده تخم مرغ ساده برای ماسک صورت استفاده کنید.
 • • اسکراب: تفاله قهوه و روغن نارگیل را برای یک اسکراب لایه بردار بدن مخلوط کنید.
 • • مرکبات را کنار بگذارید. از استفاده از میوه های اسیدی و روغن های ضروری در معجون های خود اجتناب کنید. فقط اسانس های ملایم برای پوست بی خطر هستند و باید در روغن حامل رقیق شوند. در حالی که تحقیقات نشان می دهد مزایای سلامتی وجود دارد، سازمان غذا و دارو(FDA)  خلوص یا کیفیت اسانس ها را کنترل یا تنظیم نمی کند. قبل از شروع استفاده از روغن های ضروری مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. حتما در مورد کیفیت محصولات یک برند تحقیق کنید. همیشه قبل از امتحان یک اسانس جدید یک پکیچ، تست انجام دهید.

رسیدگی به پوست صورت در منزل (روتین پوستی در منزل)

وسایل مراقبت پوستی: هر روتین مراقبت از پوست نیاز به چند نکته اساسی دارد. ممکن است بخواهید چند موارد نیز اضافه کنید.
لوازم اولیه:

 • • پاک کننده صبح و شب: پاک کننده ملایم آبرسانLa Roche Posay Toleraine  را امتحان کنید.
 • • پاک کننده آرایش برای شب: پاک کننده میکاپ، ذوب کننده کره راDrunk Elephant Slaai  امتحان کنید.
 • • تونر: تونر ماریو بادسکو اسید گلیکولیک را امتحان کنید.
 • • مرطوب کننده: لوسیون مرطوب کننده روزانهCeraVe  را امتحان کنید.
 • • SPF: لوسیون مرطوب کننده فوق سبکCeraVe  باSPF 30  را امتحان کنید.

وسایل مراقبت پوستی

ابزار های برتر مراقبت پوستی:

 • • سرم ها: مجموعه معمولی کافئین، هیالورونیک اسید و نیاسینامید را امتحان کنید.
 • • رتینول: رتینول معمولی ۱% را در Squalane  امتحان کنید.
 • • ویتامین C:  سرم ویتامین C+ Eva Naturals  را امتحان کنید.
 • • روغن های صورت : Sunday Riley C.E.O روغن صورت براق را امتحان کنید.
 • • ماسک ها: برای چربی اضافی، ماسک سم زدایی فوریCaudalie Vinergetic C+  را امتحان کنید. برای پوست های کم آب، ماسک ژل خیار پیتر
 • • توماس راث را امتحان کنید.

ابزار های برتر مراقبت پوستی

ابزار های کمکی حفاظتی پوست:

 • • غلتک صورت، کیت غلتکی صورت FACEMADE Gua Sha.
 • • درمارولر Sdara Skincare Micro Needle Dermaroller.
 • • دستگاه های تقویت کننده صورت NuFACE Mini.

ابزار های کمکی حفاظتی پوست

نکات خیلی مهم برای مراقبت از پوست: رعایت نکات زیر می ‌تواند پیری پوست را به تاخیر بیندازد و از بروز مشکلات پوستی جلوگیری کند:

 1. 1- در برابر آفتاب از پوست خود محافظت نمایید.
 2. 2- برای حفظ سلامت پوست خود سیگار نکشید.
 3. 3- روزانه دوبار پوست خود را با شوینده ملایم بشویید. 
 4. 4- از پوست گردن و قفسه سینه به راحتی نگذرید. 
 5. 5- با پوست خود به آرامی و با لطافت رفتار کنید.
 6. 6- هر روز 6 تا 8 لیوان 8 اونسی (240 میلی لیتر) آب بنوشید.
 7. 7- میوه و سبزیجات تازه زیاد بخورید.
 8. 8- از انواع ماهی ها که حاوی اسید های چرب امگا 3 هستند، حتما در رژیم غذایی خود استفاده نمایید.
 9. 9- شکلات تلخ بخورید اما با اعتدال.
 10. 10- روغن زیتون مصرف کنید.
 11. 11- هر شب 7 تا 9 ساعت بخوابید.
 12. 12- سطح استرس خود را کاهش دهید.
 13. 13- اطمینان حاصل کنید که هر هفته چند ساعت ورزش می کنید.
 14. 14- اگر پوست آکنه، حساس یا چربی دارید از ماسک بلغور جو دوسر استفاده کنید.
 15. 15- پوست خود را بیش از حد لایه برداری نکنید.

نکات خیلی مهم برای مراقبت از پوست

 1. 16- از مکمل های جوانسازی پوست استفاده نمایید.(کمک به افزایش کلاژن‌ سازی)
 2. 17- نوع پوست خود را بشناسید.
 3. 18- یک روتین مراقبت پوستی ساده داشته باشید.
 4. 19- از تخت ‌های برنزه ‌کننده استفاده نکنید.
 5. 20- تا حد امکان از لمس کردن صورت ‌تان بپرهیزید.
 6. 21- به طور منظم وضعیت سلامتی پوست ‌تان را بررسی کنید.
 7. 22- با پوست خود با ملایمت رفتار کنید.
 8. 23- به سلامت لب‌ های خود رسیدگی کنید.
 9. 24- رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 10. 25- . پاکسازی پوست
 11. 26- لایه برداری پوست
 12. 27- محافظت از پوست
 13. 28- آبرسانی به پوست
 14. 29- استفاده از مرطوب ‌کننده ‌های مناسب برای پوست
 15. 30- مراقبت از پوست صورت و دور چشم‌ ها

نکات خیلی مهم برای مراقبت از پوست

سوالات متداول:

 • - چه قسمت های از پوست به مراقبت بیشتر نیاز دارند؟

گردن و دکلته یا پوست روی سینه شما نیز به رسیدگی نیاز دارند. این نواحی که اغلب نادیده گرفته می شوند، مستعد آسیب خورشید و علائم پیری هستند.

 • - چگونه در برابر آفتاب از پوست خود محافظت کنیم؟

حتما از ضد آفتابی استفاده نمایید که spf بالای 15 داشته باشد. هر 2 الی 4 ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تمدید نمایید. مقدار بیشتری بر روی پوست خود بمالید و به زدن لایه ای نازک اکتفا نمایید. در برابر نور خورشید شدید به صورت طولانی مدت از لباس های پوشیده آستین بلند استفاده نمایید. پوست خود را با کلاه های لبه باز بپوشانید تا از اشعه ماورا بنفش و اشعه های مضر خورشید در امان باشید. به دنبال سایه باشید. در هنگام شدید ترین تابش اشعه خورشید، از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از خورشید خودداری کنید.

 • - چرا باید قبل از خواب حتما آرایش خود را بشوییم؟

 پوست ما مانند بقیه ‌ی بدن ما بصورت شبانه روزی در حال فعالیت است. مهم ترین عملکرد پوست در شب می باشد که نوسازی خودش است. خوابیدن با ریمل و آرایش مانده بر روی پوست در شب، جلوی روند نوسازی پوست را می ‌گیرد و باعث آسیب به پوست می ‌شود. حتی اگر گاهی اوقات با آرایش بخوابید، می‌ تواند بر چهره ‌ی شما اثرات منفی بگذارد.آرایش و فونداسیون معمولا در تمام طول روز پوست را می‌ پوشاند. این ذرات بزرگ و رنگدانه ‌ها در طول روز تجزیه می ‌شوند و توسط فرایند های طبیعی و همچنین قرار گرفتن در معرض آلاینده ‌های زیست محیطی، باکتری‌ ها، قارچ ‌ها و انگل‌ های بیرون، متابولیزه می‌ شوند. محصولات جانبی ناشی از سوخت و ساز بدن و تجزیه‌ ی مواد آرایشی، مانع عملکرد میکروسیرکولاسیون، که به نوسازی پوست کمک می‌ کند، خواهند شد. این موضوع می ‌تواند منجر به تجزیه‌ ی کلاژن شود، و در نتیجه باعث چین و چروک و بسته شدن منافذ گردد و از طرفی چون باکتری ‌ها را در پوست نگه می‌ دارد،باعث ایجاد آکنه نیز خواهد شد.

 • - آیا داشتن پوستی کاملا بی نقص امکان پذیر است؟

خیر، این فقط یک مفهوم ذهنی است و هر پوستی هر چند بی نقص، ممکن است شامل نواقصی باشد.

آیا داشتن پوستی کاملا بی نقص امکان پذیر است؟

 • - آیا پاکسازی روزانه پوست ضروری است؟

بله، پاکسازی روزانه پوست برای حذف آلودگی ‌ها، چربی اضافی و سلول ‌های مرده ضروری است؛ زیرا این کار به جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه کمک می‌ کند.

 • - چه نوع پاک ‌کننده ‌ای باید استفاده کرد؟

انتخاب پاک‌ کننده باید بر اساس نوع پوست شما باشد. پوست ‌های حساس به پاک‌ کننده ‌های ملایم نیاز دارند در حالی که پوست‌ های چرب ممکن است از پاک ‌کننده ‌هایی با کنترل چربی بهره ببرند.

 • - چقدر باید صورت خود را بشوییم؟

بسیاری از متخصصان پوست توصیه می‌ کنند که صورت خود را دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار شب بشویید تا از تجمع آلودگی ‌ها و چربی جلوگیری شود.

 • - آیا لایه ‌برداری بخشی از فرآیند پاکسازی است؟

بله، لایه‌ برداری به حذف سلول‌ های مرده پوست کمک می ‌کند و باعث می ‌شود پوست شما نرم‌ تر و جوان ‌تر به نظر برسد؛ اما لایه ‌برداری بیش از حد می‌ تواند به پوست آسیب برساند به همین دلیل توصیه می ‌شود هفته ‌ای یک یا دو بار از لایه ‌بردار استفاده کنید.

 • - چگونه می ‌توانیم از تونر در روتین پاکسازی استفاده کنیم؟

پس از شست‌ و شوی صورت یک پنبه را به تونر آغشته کنید و به آرامی روی پوست خود بمالید.

- آیا استفاده از مرطوب ‌کننده پس از پاکسازی ضروری است؟

بله، استفاده از مرطوب‌ کننده پس از پاکسازی از خشک شدن پوست جلوگیری و به حفظ سلامت و نرمی پوست کمک می ‌کند. انتخاب مرطوب ‌کننده باید بر اساس نوع پوست شما باشد.

 • - چه زمانی باید به مرکز تخصصی پوست مراجعه کنیم؟

مراجعه به مرکز تخصصی پوست زمانی توصیه می ‌شود که به دنبال درمان ‌های پیشرفته‌ تر برای مشکلات خاص پوستی هستید یا می ‌خواهید پوست خود را به طور کامل تجدید و ترمیم کنید این مراجعه می‌ تواند برای شناسایی نیاز های خاص پوستی و دریافت مشاوره حرفه ‌ای نیز مفید باشد.

 • - چگونه می‌ توانیم بهترین محصولات پاکسازی پوست را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین محصولات، ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید؛ سپس به دنبال محصولاتی باشید که برای نوع پوست شما فرموله شده ‌اند. مطالعه برچسب‌ ها و تحقیق در مورد ترکیبات فعال می ‌تواند در انتخاب محصول مناسب کمک ‌کننده باشد. مشورت با یک متخصص پوست نیز می‌ تواند راهنمایی ‌های ارزشمندی ارائه دهد.

چگونه می‌ توانیم بهترین محصولات پاکسازی پوست را انتخاب کنیم؟

 • - آیا پاکسازی صورت می ‌تواند به کاهش چین و چروک کمک کند؟

پاکسازی منظم صورت به تنهایی مستقیماً بر کاهش چین و چروک تأثیر نمی ¬گذارد؛ اما می ‌تواند زمینه ‌ساز بهبود جذب محصولات ضد چروک باشد. استفاده از محصولات مراقبت از پوست با ترکیبات ضد چروک پس از پاکسازی می ‌تواند به کاهش نشانه‌ های پیری کمک کند.

 • - آیا پاکسازی صورت می‌ تواند منجر به خشکی پوست شود؟

اگر بیش از حد از پاک‌ کننده ‌های قوی استفاده کنید یا بیش از اندازه پوست خود را بشویید، امکان دارد پوست شما خشک شود. برای جلوگیری از این مشکل باید از پاک ‌کننده ‌های ملایم استفاده و همیشه پس از شست‌ و شو پوست خود را مرطوب کنید.

 • - برای مراقبت از پوست چه کنیم؟

برای مراقبت صحیح از پوست باید چند کار را به صورت روتین انجام داد. این کار ها بسیار آسان هستند و در صورتی که به عادت تبدیل شوند، سلامت پوست را تضمین می کنند. کارهایی همچون استفاده مداوم از مرطوب کننده، ضد آفتاب و …

 • - در چه سنی باید مراقبت از پوست را شروع کنیم؟

مراقبت از پوست کاری است که از کودکی می تواند شروع شود. به طور مثال استفاده از ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده برای تمام سنین ضروری است.

 • - آیا روش مراقبت از پوست مادرم برای من مناسب است؟

در انتخاب روش صحیح مراقبت از پوست آنچه که بسیار مهم است، در نظر گرفتن نوع پوست است. ممکن است شما نوع پوستی متفاوت از مادر، خواهر یا دوست خود داشته باشید بنابراین هر محصول یا روشی که آنها به کار می برند لزوما برای شما کاربرد نخواهد داشت. برای مشخص کردن صحیح نوع پوست خود می توانید به روش گفته شده در متن مراجعه کنید.

آیا روش مراقبت از پوست مادرم برای من مناسب است؟

 • - چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

با توجه به نوع پوست خود یک شوینده، مرطوب ‌کننده و ضد آفتاب مناسب انتخاب کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید، استرس خود را کنترل کنید و سیگار نکشید.

 • - آیا می توان از محصولات مراقبت پوستی معطر استفاده کرد؟

بهتر است تا حد امکان از محصولات بدون عطر استفاده کنید. چون محصولات معطر می ‌توانند پوست را مستعد ابتلا به آلرژی و خشکی کنند.

 • - چگونه می ‌توانیم پوست خشک را مرطوب کنیم؟

برای مراقبت از پوست خشک، استفاده از مرطوب ‌کننده ‌های حاوی گلیسرین یا هیالورونیک اسید، شستشو با آب ملایم تا خشکی پوست افزایش نیابد، استفاده از روغن ‌های طبیعی مانند روغن نارگیل یا روغن آووکادو، مصرف آب کافی و نوشیدن مقدار مناسبی از آب در طول روز.

 • - مصرف آب برای پوست چقدر حائز اهمیت است؟

مصرف آب برای حفظ رطوبت پوست بسیار حائز اهمیت است. آب کمک به حفظ الاستیسیته، تسریع در تخلیه سموم و جلوگیری از خشکی و چروک پوست می کند.

 • - کدام مواد طبیعی برای پوست چرب مفید هستند؟

برخی از مواد طبیعی برای پوست چرب مفید هستند، از جمله: گلابی، دارای ویتامینC  بوده و به کنترل تولید چربی کمک می‌ کند. عصاره آلوئه ‌ورا، دارای خواص ضد التهابی و مرطوب ‌کننده است. گل محمدی، موجب تنظیم تولید چربی و تسکین التهابات پوست می ‌شود.

 • - آیا استرس تاثیر مستقیمی بر پوست دارد؟

بله، استرس می ‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر پوست تأثیر بگذارد. این اثرات شامل ظاهر آکنه، افزایش چربی پوست و حتی پیری زودرس است. مدیریت استرس از طریق تمرین، مدیتیشن و استراحت می ‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند.

 • - چگونه روتین پوستی داشته باشیم؟

با داشتن وسایل مراقبت از پوست مانند شوینده، تونر و یک کرم آبرسان خوب می ‌توان یک روتین پوستی داشت.

چگونه روتین پوستی داشته باشیم؟

 • - روتین پوستی در بارداری چه اهمیتی دارد؟

در بارداری پوست حساس ‌تر و خشک‌ تر است و احتمال لکه ‌دار شدن آن بالاست. روتین پوستی می‌ تواند به افزایش زیبایی و سلامتی پوست کمک کند.

 • - روتین پوستی بعد از حمام نیاز است؟

بله؛ بعد از حمام پوست خشک می ‌شود و باید از آن مراقبت کرد.

 • - از کجا بفهمم روتین پوستی من مناسبه؟

با توجه ‌به نوع پوست و مشورت گرفتن از یک متخصص پوست می‌ توان بهترین روتین پوستی را انتخاب کرد.

- آیا ماسک خانگی را باید در روتین پوستی جای دهیم؟

ماسک‌ های خانگی ترکیبات طبیعی هستند که برای پوست صورت بسیار مفیدند.

 • - چرا روتین پوستی جواب نمیده؟

ممکن است روتین پوستی مناسب نوع پوست شما نباشد یا این که دیگر شرایط سلامت پوست رعایت نمی‌شود.

 • - چرا بعد از روتین پوستی جوش می زنیم؟

احتمالاً استفاده از محصولات نامناسب یا درست انجام ندادن روتین پوستی دلیل جوش زدن صورت است.

 • - چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

برای افزایش سلامتی و زیبایی پوست صورت باید یک روتین پوستی داشت.

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

 • - آیا روتین پوستی ضرر دارد؟

خیر؛ اگر یک روتین مراقبت از پوست درست را انتخاب کنیم ضرر ندارد.

 • - روتین پوستی شب برای پوست چرب چیست؟

پاکسازی عمیق ‌تر پوست و آبرسانی بیشتر با استفاده از یک تونر روغنی.

 • - روتین پوستی برای دختر ۱۱ ساله چگونه است؟

استفاده از شوینده ‌های ملایم در کنار یک آبرسان و کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان بهترین روتین پوستی برای یک دختر ۱۱ ساله است.

 • - بهترین روتین پوستی برای پوست مختلط چیست؟

استفاده از محصولات مخصوص پوست ‌های مختلط یا استفاده از ترکیبات مناسب هر قسمت از صورت بر اساس نوع پوست آن.

 • - برای روتین پوستی چی بخریم؟

برای یک روتین پوستی به یک شوینده مناسب، تونر، آبرسان، کرم دور چشم و یک ضد آفتاب نیاز است.

برای روتین پوستی چی بخریم؟

سخن پایانی
سلامت پوست صورت از اهمیت بسزایی برخوردار است و با رعایت نکات مراقبتی می ‌توان از آن مراقبت کرد. این تدابیر ساده می‌ توانند به داشتن یک پوست سالم و جذاب کمک کنند. داشتن یک روتین پوستی حرفه ‌ای و اصولی می ‌تواند به ما کمک کند پوستی سالم ‌تر و شاداب‌ تر داشته باشیم و دیرتر علائم پیری و افزایش سن را ببینیم. با این ‌حال حتی برای یک روتین پوستی نیز باید به یک سری اصول دقت کرد و با توجه به نوع پوست، بهترین روتین مراقبت از پوست را انتخاب کرد. بهتر است برای انتخاب روتین پوستی از فوق تخصص پوست و مو مشورت بگیرید.
در این مطلب تلاش کردیم تمام کار هایی که برای مراقبت از پوست مورد نیاز است توضیح دهیم. برخی از این کار ها باید هر روز انجام شوند. کار های روتین روزانه بسیار ساده هستند و نیازی نیست زمان زیادی برای انجام آنها صرف کنید. این موارد شامل: استفاده از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست، استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب به پوست از طریق اشعه های مضر آفتاب، شستشوی صحیح صورت به خصوص در شب و صبح، استفاده از کرم های دور چشم، ورزش، تغذیه و خواب مناسب؛ اینها موارد اصلی بودند که شما به راحتی می توانید هر روز انجام دهید و سلامت پوست خود را حفظ نمایید. البته در زمان استفاده از محصولات مراقبتی حتما باید نوع  پوست خود را در نظر بگیرید که به این نکته در متن به صورت مفصل اشاره شد. به جز موارد ذکر شده، کار هایی همچون پاکسازی گاه به گاه پوست، استفاده از ماسک ها و کرم های ترمیم کننده می توانند باعث زیبایی و تضمین بیشتر سلامت پوست شما شوند.
مراقبت صحیح از پوست همیشه آسان نیست. به یاد داشته باشید، آرزوی داشتن پوست عالی تقریباً غیر ممکن است. بسیاری از چیز هایی که در رسانه‌ های اجتماعی و تبلیغات می ‌بینیم فیلتر شده، فتوشاپ و ویرایش شده‌ اند. متخصصان می گویند که هیچ کمالی در پوست وجود ندارد. همه ما نقص‌ ها، عیب‌ ها و اضطراب‌ هایی داریم. این کاملاً طبیعی است و انسانی است. یاد بگیرید پوستی را که در آن هستید دوست داشته باشید. از این نکات تخصصی برای انتخاب آگاهانه در مورد اینکه کدام محصولات و تکنیک ها برای نیاز های خاص پوست شما بهترین هستند، استفاده کنید.

محافظت و نگهداری از پوست صورت و بدن

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

 • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

 • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
 • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

خالی

0 تومان